Ctenochaetus truncatus: Forskelle mellem versioner
Spring til navigation
Spring til søgning
Rozzzna (diskussion | bidrag) No edit summary |
Coma (diskussion | bidrag) No edit summary |
||
Linje 2: | Linje 2: | ||
|Kategori=Kirurgfisk | |Kategori=Kirurgfisk | ||
|Familie=Ctenochaetus | |Familie=Ctenochaetus | ||
| | |Oprindelse=Indiske ocean, Maldiverne | ||
|Reefsafe=Ja | |Reefsafe=Ja | ||
|Størrelse=? cm | |Størrelse=? cm | ||
|Føde=Alger | |Føde=Alger, Artemia, Flagefoder, Groft frostfoder, Mysis | ||
| | |Akvariekrav= 400L | ||
|Sværhed= | |Sværhed=4 | ||
}} | }} | ||
Tilhører familien Bristletooths som lever af at græsse alger og akvarie'affald', semiaggressiv og holder en mindre størrelse end de fleste andre kirurger med kun ca 15 cm udvokset. | Tilhører familien Bristletooths som lever af at græsse alger og akvarie'affald', semiaggressiv og holder en mindre størrelse end de fleste andre kirurger med kun ca 15 cm udvokset. |
Nuværende version fra 15. sep. 2009, 00:08
Ctenochaetus truncatus | |
---|---|
Kategori: | Kirurgfisk |
Familie: | Ctenochaetus |
Oprindelse: | Indiske ocean, Maldiverne |
Reefsafe: | Ja |
Størrelse: | ? cm |
Føde: | Alger, Artemia, Flagefoder, Groft frostfoder, Mysis |
Akvariekrav: | 400L |
Sværhed: | ![]() |
Mere om arten på [1] |
Tilhører familien Bristletooths som lever af at græsse alger og akvarie'affald', semiaggressiv og holder en mindre størrelse end de fleste andre kirurger med kun ca 15 cm udvokset.
Kroppen er brun med lyse prikker fordelt jævnt over hele kroppen. Kanten på finnerne er lysende blå, og en stor gul ring om hvert øje kendetegner denne kirurg og Ctenochaetus strigosus. Ikke at forveksle med sidstnævnte som har striber langs kroppen istedetfor prikker.