Salarias fasciatus: Forskelle mellem versioner
Han$en (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
Kewin (diskussion | bidrag) No edit summary |
||
Linje 16: | Linje 16: | ||
Fisken er udelukkende algespiser, og vil ofte sulte, når/hvis der ikke er alger nok tilbage. Mange har dog haft succes med at lære dem at tage Noritang - Dette skal dog tilvænnes allerede mens der stadig er alger i akvariet. | Fisken er udelukkende algespiser, og vil ofte sulte, når/hvis der ikke er alger nok tilbage. Mange har dog haft succes med at lære dem at tage Noritang - Dette skal dog tilvænnes allerede mens der stadig er alger i akvariet. | ||
De fleste synes ikke godt om denne fisk ved første øjekast på grund af dens farve, eller mangel på samme, men når først Hugoen har etableret sig i akvariet og begynder at spise bliver det til en meget spændende fisk der desuden også ændrer sin farve efter hvor den er placeret i akvariet. Fisken har også meget personlighed og disse ting sammen med dens algeudryddelse gør at det er en fisk alle akvarier burde have. | |||
[[image:Salarias_fasciatus.jpg]] | [[image:Salarias_fasciatus.jpg]] |
Nuværende version fra 26. nov. 2010, 14:10
Salarias fasciatus | |
---|---|
Kategori: | Blenny |
Familie: | Salarias |
Reefsafe: | Ja med forsigtighed |
Størrelse: | Op til 15 cm |
Føde: | Alger |
Akvariekrav: | Kan komme til at sulte i et næringsfattigt akvarie |
Sværhed: | ![]() |
Mere om arten på [1] |
Salarias fasciatus er også døbt Hugo af thomas fra klovnfisken på frederiksberg. hugoen er akvariets skraldemand. Den spiser alger og hører derfor under nyttedyr. hugoen er et af de første dyr man kan komme i et indkørende akvarie fordi den er meget hårdfør.
Fisken er udelukkende algespiser, og vil ofte sulte, når/hvis der ikke er alger nok tilbage. Mange har dog haft succes med at lære dem at tage Noritang - Dette skal dog tilvænnes allerede mens der stadig er alger i akvariet.
De fleste synes ikke godt om denne fisk ved første øjekast på grund af dens farve, eller mangel på samme, men når først Hugoen har etableret sig i akvariet og begynder at spise bliver det til en meget spændende fisk der desuden også ændrer sin farve efter hvor den er placeret i akvariet. Fisken har også meget personlighed og disse ting sammen med dens algeudryddelse gør at det er en fisk alle akvarier burde have.