Pterapogon kauderni: Forskelle mellem versioner
Hougaard (diskussion | bidrag) No edit summary |
Joekill (diskussion | bidrag) No edit summary |
||
Linje 3: | Linje 3: | ||
|Familie=Pterapogon | |Familie=Pterapogon | ||
|xOprindelse= | |xOprindelse= | ||
| | |Reefsafe=Ja | ||
|Størrelse=8 cm | |Størrelse=8 cm | ||
|Føde= | |Føde=Mysis, amrtemia, små stykker musling/reje | ||
|Akvariekrav=> | |Akvariekrav=>100L | ||
|Sværhed= | |Sværhed=4 | ||
}} | }} | ||
Linje 18: | Linje 18: | ||
'''Udbredelse:''' Vestlige /centrale Stillehav. | '''Udbredelse:''' Vestlige /centrale Stillehav. | ||
'''Temperament:''' Fredelig. | '''Temperament:''' Fredelig, og skumringsaktiv. | ||
'''Akvarieniveau:''' | '''Akvarieniveau:''' Midterzonen | ||
'''Strømforhold:''' Kræver ikke specielle strømforhold. | '''Strømforhold:''' Kræver ikke specielle strømforhold. | ||
'''Lysforhold:''' | '''Lysforhold:''' Trives bedst i dæmpet belysning og vil fremstå mindre sky. | ||
'''Opdræt:''' Er en af de letteste fisk at opdrætte i fangenskab. Arten er mundrugere og hannen går med fiskene indtil de er store nok til at de kan klare sig selv. Når ungerne forlader faren er de store nok til at de spise nyklækket artima. | '''Opdræt:''' Er en af de letteste fisk at opdrætte i fangenskab. Arten er mundrugere og hannen går med fiskene indtil de er store nok til at de kan klare sig selv. Når ungerne forlader faren er de store nok til at de spise nyklækket artima. | ||
Linje 31: | Linje 31: | ||
'''Bemærkninger:''' Til daglig kan man umiddelbart ikke se forskel på kønnet, men når de formerer sig går hannen med ungerne i munden indtil de er udruget. Er mest aktiv om natten. | '''Bemærkninger:''' Til daglig kan man umiddelbart ikke se forskel på kønnet, men når de formerer sig går hannen med ungerne i munden indtil de er udruget. Er mest aktiv om natten. | ||
[[image:Pterapogon kauderni-jpged -joekill.jpg|700px]]<br> | |||
[[image: | Close up af øjet med det vertikale sorte bånd.<br> | ||
[[image:Pterapogon_kauderni | [[image:apogon-joekill5.jpg]]<br> | ||
[[image:Pterapogon_kauderni.jpg]]<br><br> | |||
[[image: | [[image:Pterapogon_kauderni.2.jpg]]<br><br> | ||
[[image:Pterapogon_kauderni_celia.JPG|700px]]<br><br> | |||
[[image: | |||
[[Billede:Kd.jpg|700px]] | [[Billede:Kd.jpg|700px]] |
Versionen fra 16. jan. 2011, 08:33
Pterapogon kauderni | |
---|---|
Kategori: | Kardinalfisk |
Familie: | Pterapogon |
Reefsafe: | Ja |
Størrelse: | 8 cm |
Føde: | Mysis, amrtemia, små stykker musling/reje |
Akvariekrav: | >100L |
Sværhed: | ![]() |
Mere om arten på [1] |
Andre navne: Kauderni, Banggai Kardinalfisk.
Arts Familie: Apogonidae.
Levested: Koralrev, dybte 1 - 15m.
Udbredelse: Vestlige /centrale Stillehav.
Temperament: Fredelig, og skumringsaktiv.
Akvarieniveau: Midterzonen
Strømforhold: Kræver ikke specielle strømforhold.
Lysforhold: Trives bedst i dæmpet belysning og vil fremstå mindre sky.
Opdræt: Er en af de letteste fisk at opdrætte i fangenskab. Arten er mundrugere og hannen går med fiskene indtil de er store nok til at de kan klare sig selv. Når ungerne forlader faren er de store nok til at de spise nyklækket artima.
Bemærkninger: Til daglig kan man umiddelbart ikke se forskel på kønnet, men når de formerer sig går hannen med ungerne i munden indtil de er udruget. Er mest aktiv om natten.